Dlaczego nie warto kupować obserwujących oraz polubień – negatywne skutki.

W czasach, w których ilość followersów na Instagramie zaczyna mieć większe znaczenie, niż wpis w CV, nikogo nie powinny dziwić próby zainteresowania swoim profilem jak największej ilości osób. Podczas kiedy jedni regularną pracą i z pomocą nowoczesnych, uczciwych rozwiązań zwiększają swoje zasięgi, inni wolą kupić obserwujących na popularnym portalu aukcyjnym. Zanim się zdecydujesz na ten desperacki krok, sprawdź, czy to rzeczywiście taki dobry pomysł.

 

INSTAGRAM TWOJĄ WIZYTÓWKĄ

W dzisiejszych czasach media społecznościowe są naszą najefektywniejszą wizytówką – w równej mierze dotyczy to prywatnych osób, jak i biznesmenów czy dużych przedsiębiorstw. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że większość kontrahentów sprawdzi Twój profil na Facebooku czy Instagramie, zanim wystuka numer do Ciebie numer na ekranie smartfona? Niekiedy może mieć to opłakane skutki – jak na przykład wtedy, gdy potencjalny pracodawca tuż po udanym interview „odkryje” posty, które wrzucasz na walla po trzecim drinku. Jeśli jednak zadbasz o swoją markę osobistą i komunikację w mediach społecznościowych, prowadzony z powodzeniem Instagram może dodać Ci kilka punktów przewagi nad biznesową konkurencją.

 

CZY LICZBA FOLLOWERSÓW NAPRAWDĘ MA ZNACZENIE?

Czas postawić sprawę jasno – o Twojej skuteczności i efektywności Twoich (nie tylko biznesowych) działań w dużej mierze decyduje liczba obserwujących. Udało Ci się zgromadzić sporą ich grupę? Przez konkurencję zaczynasz być traktowany jak „poważny gracz”, a reklamodawcy nareszcie zaczynają się Tobą interesować. Duża suma followersów oznacza spore zasięgi, a co za tym idzie – zwiększenie pola oddziaływania marki i liczbę potencjalnych klientów.

Zdobywanie publiczności na Instagramie przypomina nieco toczenie śnieżnej kuli. Im większa liczba figuruje w rubryce „OBSERWUJĄCY”, tym większą możesz mieć pewność… że będzie ich coraz więcej. Dziś tak wiele podobnych do siebie profili walczy o uwagę na Instagramie, że mało kogo zainteresują szerzej nieznane konta z ilością obserwujących mniejszą, niż 1000 czy nawet 10 000.

Wiele influencerów czy marek w swoich staraniach o zdobycie jak największej ilości lajków sięgają po takie rozwiązania, jak kupowanie followersów. Czy rzeczywiście jest to jednak skuteczne i przede wszystkim wartościowe rozwiązanie?

 

DLACZEGO NIE WARTO KUPOWAĆ OBSERWUJĄCYCH?

Kupowanie followersów (czy innymi słowy obserwujących) to nic innego, jak kupowanie kliknięć „follow” przez fałszywe konta, za którymi nie kryje się żaden prawdziwy użytkownik, a tzw. boty. Dlaczego takie działanie nie ma sensu? Bo w ten sposób nie trafisz na wartościową, zaangażowaną i zainteresowaną Twoim profilem publikę.

Możesz doprowadzić do sytuacji, w której przy ilości obserwowań rzędu kilkudziesięciu tysięcy, Twoje posty nie będą miały więcej, niż 100 lajków. To na pewno wyda się podejrzane markom, z którymi chcesz w przyszłości pracować. Musisz wiedzieć, że coraz więcej użytkowników Instagrama jest przeczulonych na pompowanie w taki sposób popularności – jeśli sprawdzą, kto kryje się za obserwującymi Cię profilami, mogą poczuć się oszukani, zniechęcić się do Twojego profilu, przestać go obserwować, a nawet zablokować.

Współpracujące z influencerami marki zabezpieczają się na takie przypadki, coraz częściej prosząc o przedstawienie rzeczywistych statystyk posta (w tym zasięgu, ilości lajków i łącznej sumy zapisania danego zdjęcia do kolekcji).

Sam serwis Instagram również nie pozostaje obojętnym na nieuczciwą i niezgodną z regulaminem strategię korzystania z kupionych lajków czy kliknięć „FOLLOW”, regularnie blokując nie tylko fałszywe konta (boty), ale też profile, które korzystają z ich usług.

Chcąc zdobywać zasięgi na Instagramie, musisz wziąć pod uwagę samo działanie jego algorytmu. Twój profil nie będzie proponowany osobom, które faktycznie mogą być zainteresowane Twoją działalnością czy osobom z tej samej lokalizacji, co siedziba Twojej firmy, a na przykład mieszkańcom Bangladeszu czy innego miejsca, w którym zarejestrowano kupione przez Ciebie fałszywe polubienia.

W ten sposób możesz wpaść w pułapkę i stracić wielu potencjalnych klientów czy odbiorców. W branży mediów społecznościowych mówi się głośno o tym, że reakcje Instagrama na nieuczciwe praktyki użytkownicków będą coraz ostrzejsze. Co jakiś czas w sieci wrze na ten temat – kiedy kilka lat temu Instagram przeprowadził akcję usuwania fałszywych kont, popularny piosenkarz Akon z dnia na dzień stracił… 60% liczby obserwujących!

 

CO ZAMIAST KUPOWANIA LAJKÓW?

Jeśli zależy Ci na poprawieniu zasięgów na Instagramie, chciałbyś wydać się bardziej atrakcyjny na rynku czy zacząć zarabiać na publikowanym przez siebie contencie, masz wiele lepszych narzędzi, niż kupowanie followersów. Przede wszystkim zadbaj o atrakcyjność swojego profilu. Jak to zrobić?

  • Publikuj ciekawe treści, które zainteresują potencjalnych obserwujących. Dbaj o to, żeby content był jednocześnie różnorodny i spójny. Jeśli tylko nie jest to zgodne z Twoją strategią, zrezygnuj z dywersyfikowania tematów – odwiedzający powinni na pierwszy rzut oka wiedzieć, jaka na Twoim profilu króluje tematyka.
  • Przyciągnij wzrok ciekawym opisem w rubryce „ŻYCIORYS”. Umieszczaj tam linki do swoich filmów na kanale YouTube czy znaczniki z aktualnych podróży. Opisz siebie czy swoją markę w kilku chwytliwych słowach
  • Wyłapuj trendy, obserwując konkurencję czy czytając branżowe portale, ale w każdym działaniu staraj się być nowatorski. Szukaj własnych rozwiązań, przecieraj szlaki, bądź trendsetterem! Ludzi nudzą kolejne, takie same reklamy produktów na Instagramie czy identyczne kadry, jak na wielu podobnych profilach. Wyjeżdżasz do Paryża i chcesz zrobić fotkę spod wieży Eiffla? Świetnie, ale zrób wszystko, żeby te popularny motyw ograć „po swojemu”
  • Bądź aktywny i publikuj regularnie. Nie tylko twórz angażujące posty, ale też sam angażuj się na profilach konkurencji. Komentuj, lajkuj, bierz udział w dyskusjach. Nie zapominaj o ciekawych treściach na Instagram Stories, ciekawych i trafionych hasztagach, a także o aktywnych oznaczeniach na swoich fotkach – w ten prosty sposób zwiększysz zasięgi i uatrakcyjnisz content.
  • Korzystaj z takich narzędzi jak Instafame. To narzędzie, które w sposób organiczny pozwoli Ci powiększyć liczbę obserwujących na Instagramie. Zebrana w te sposób „publiczność” będzie szczerze zainteresowana Twoją działalnością i o wiele bardziej wartościowa dla reklamodawców. Instafame możesz przetestować przez 7 dni za darmo bez żadnych zobowiązań. Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego na stronie głównej i prześlij nam zapytanie.

 

 Sprawdź również moje poprzednie wpisy:

Jak dobrze prowadzić swoje konto na Instagramie i co robić, aby się ono rozwijało?

Jak robić dobre zdjęcia i wykorzystywać aplikacje do tworzenia contentu na swój profil?

Wykorzystywanie Instagrama w życiu małych i średnich firm.

Udostępnij ten post swoim znajomym!
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email